Ky vend g oditet nga një t ërmet i fuqishëm, më i rëndi që nga viti 1926


Një t ërmet me fuqi 5.1 ballë të Rihterit g oditi sot rrethinën e qytetit Sparta, në Karolinën Veriore, përgjatë kufirit të shtetit me Virxhinia, sipas Shërbimit Gjeologjik të SHBA-së . Ky ishte t ërmeti më i fortë që ka t ronditur shtetin federal amerikan që nga viti 1926, sipas Shërbimit Gjeologjik të Karolinës së Veriut.

T ërmeti, epiqendra e të cilit është në Qarkun Alleghany, u ndje deri në Uashington dhe Atlanta, sipas raportimeve në USGS. Nuk ka raporte për lëndime, por ka dëme në qytetin me rreth 1 mijë e 800 banorë, tha kryetari i Bashkisë Sparta Wes Brinegar. “Ndihej sikur një lokomotivë e madhe që po kalonte dhe një valë e madhe që vinte nën shtrat. Unë kam jetuar këtu tërë jetën time dhe kurrë nuk kam ndjerë diçka të tillë”, tha kryebashkiaku.

Labinot Tahiri, qytetarëve: Bëhuni gati, ja çka na pret gjatë javës së ardhshme


Ish-deputeti i Kuvendit të Kosovës Labinot Tahiri, sërish ka folur për K oronavirusin.Ai ka thënë se gjatë javës së ardhshme, do të licencohen 100 klinika private, për të bërë testet e Covi d-19.Por, Tahiri është shprehur i shqetësuar për pagesën prej 10 eurosh, që duhet ta bëjnë qytetarët, për testin e Covi d-19, përcjell Bota sot.

Ai ka pyetur se nga do t’i marrin qytetarët ato para.Reagimi i plotë i Tahirit në Fb:Mirëdita të dashur qytetarë!Bëhuni gati, gjatë javës së ardhshme, po flitet në mediume, se afro 100 klinika private do tê marrin licencën për t’ua bërë testin e Covid19, qytetarëve të vendit tonë!

Mbi 2 mijë raste.| Qeveria Rama merr vendimin: Ditët në vijim në Shqipëri do të…


U be nje muaj qe rritja e te in fektaurve me ko ronavirus eshte ne rritje pasi spitalit covi d 1 dhe covi d 2 po behen gati spitali covi d 3 dhe 4 per shkak te numrit te madh te te inf ektuarve.

Rritja e rasteve të reja në Shqiperi ka detyruar qeverinë t’i bëjnë thirrje qytetarëve për kujdes të shtuar.Duhet te ruani distancimin social dhe te jeni te kujdesshem sepse numri eshte ne rritje dhe kjo eshte nje pr oblem. Në këtë situatë Komiteti i Ekspertëve dhe Qeveria Rama ka vendosur që të kryhen testime masive ndaj Kóvííd pasi momentalisht në Shqipëri janë mbi 2 mijë persona aktiv.

Greqi/ Mbi 10 vik tima nga stuhia e fuqishme, mes tyre është edhe një foshnje 8 muajshe që ishte zhd ukur


Çaste tr agjike po përjetojnë banorët e krahinës se Evias, pas valës se motit të keq të quajtur “Thaleia” e cila po g odet Greqinë ditët e fundit. Si p asojë e përmbytjeve të shk aktuara, të paktën tre të moshuar 75, 85 dhe 86 vjeç , një 39 vjeçar dhe një foshnje 8 muajshe kanë hum bur je tën.

Gjithashtu, raportohen edhe dy të hum bur.Grupet e shpët imit që kanë shkuar në zonë për të ndihmuar banorët raportojnë për k atastrofë bib like. Deri në mesditën e së dielës janë regjistruar mbi 3000 shtëpi të përmb ytura dhe po evakuohen me ndihmën e helikopterit dhjetëra banorë që ndodhen të izoluar në tarracat e shtëpive, të rrethuara nga uji që ka përm bytur çdo gjë.

Bashkëshorti ia zbulon 42 mijë euro Vjosa Osmanit, kjo i fshehu në deklarimin e pasurisë


Agjencia Kundër Ko rrupsionit ka publikuar deklarimet e pasurisë për zyrtarët publik për vitin 2020. Në deklarimet e pasurisë, është vërejtur një mos-përputhje e shumës së parave të mbajtura në bankë nga kryetarja e Kuvendit, Vjosa Osmani. Kjo e fundit, në pasurinë e saj nuk i ka deklaruar mbi 42 mijë euro të mbajtura në bankë, e të cilat figurojnë në regjistrin e pasurisë së bashkëshortit të saj Prindon Sadriut, por në emër të Vjosa Osmanit.

Shtëpi, banesa e parcela toke në vlera të ndryshme monetare ka deklaruar në Agjencionin Kundër Korrupsion kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani. Kryesisht, këto asete janë deklaruar në emër të bashkëshortit të saj, Prindon Sadriu. Pra, të njëjtat nuk janë prona të Osmanit, por të bashkëshortit të saj, shkruan lajmi.net.

Lajm i mirë nga Gjermania! Disa persona mund ta kalojnë kufirin, por duhet të bëjnë këtë gjë


Siç ka bërë të ditur, Ministria e Punëve të Brendshme, partnerët në çift nga vendet jashtë BE-së, dhe të pamartuar nga e hëna mund të udhëtojnë sërish në Gjermani.Kusht për këtë lehtësim në udhëtimin në Gjermani është sipas të dhënave të ministrisë një partneritet afatgjatë.

Ky do duhet të provohet përmes një banese të përbashkët të mëparshme jashtë apo përmes takimeve personale të mëparshme në Gjermani, që duhet të vërtetohen.Krahas dokumenteve të udhëtimit, që duhet të provojnë takimet e mëparshme, duhet paraqitur një ftesë e partnerit që jeton në Gjermani dhe një deklaratë e përbashkët e nënshkuar për ekzistencën e marrëdhënies në çift.

Po u nxjerrin qumështin e nënës nga hundët! Ja çfarë po u bën pala greke shqiptarëve në kufi: Ka shkuar radha…


Po u nxjerrin qumështin e nënës nga hundët! Ja çfarë po u bën pala greke shqiptarëve në kufi: Ka shkuar radha…Me hapjen e kufijve jane te shumte qytetaret qe ushetojne ne Greqi nga Kakavija.Radha e gjate e automjeteve ka ardhur per shkak te fluksit qe ka nga te dyja palet plus edhe vonesat ne berjen e testeve nga pala greke.

Por mos harrojme se qe para dy ditesh pala greke ka kufizuar kalimet ne Kakavije vetem gjate dites.Eshte ndaluar qarkullimin nga ora 10 e darkes deri ne 6 te dites tjeter ne Kakavije dhe Kapshtice edhe ne hyrje edhe ne dalje te kufirit.

“Pritjes i vjen fundi”: Mësoni se kur do nisin pagesat nga 170 euro dhe implementimi i pakos em ergjente


Rishikimi i buxhetit i hapë rrugë përfundimit të obligimeve që kanë mbetur nga pako em ergjente dhe implementimit të programit për rimëkëmbje ekonomike.Zëvendësministri i Ministrisë së Financave, Agim Krasniqi , ka thënë se pas dekretimit të Ligjit për buxhetin, pagat nga 170 euro për punëtorë dhe kategori të tjera do të paguhen nga dita e hënë.

Për t’iu përgjigjur nevojave të qytetarëve, zëvendësministri Krasniqi ka thënë implementimi i ligjit për buxhetin nis nga dita e hënë duke përfshirë edhe komplet masat për punëtorë nga Pako Em ergjente, si dhe procesi i implementimit të disa masave të rimëkëmbjes ekonomike.

Lu fta afër: Turqia bëhet gati për ta fundosur Greqinë


Turqia duket se nuk ka ndërmend të tërhiqet nga pretendimet e saj në Egjeun Lindor duke planifikuar rikthimin në zonat e kërkimit për gaz dhe naftë të anijeve të specializuara si edhe atyre u shtarake.

Marina turke ka njoftuar kryerjen e një stërvitjeje me armatim të vërtetë në zonën mes Qipros dhe ishullit grek Rodos duke sf iduar drejtpërdrejt Greqinë pas marrëveshjes së firmosur na kjo e fundit me Egjiptit për përcaktimin e kufirit detar në Mesdhe.Marrëveshja në fjalë është kundërshtuar fuqimisht nga Turqia, e cila theksoi përmes Ministrisë së Jashtme dhe një gjë e tillë nuk ekziston pasi nuk ka një kufi detar mes Egjiptit dhe Greqisë.

Viti i ri shkollor/ Këto shkolla e fillojn mësimin me dat datë ..


Ndonëse na ndajnë dhe pak javë nga nisja e vitit të ri shkollor 2020-2021, Ministria e Arsimit ende nuk ka vendosur se si do të zhvillohet mësimi. Për shkak të pandemisë, nuk dihet nëse nxënësit do të kthehen në klasë duke zbatuar distancimin fizik apo do të vazhdojnë me mësimin online.

Disa shkolla private kanë deklaruar se do të rinisin proçesin mësimor me datë 31 gusht, por Ministria e Shëndetësisë ende nuk ka dhënë ndonjë detaj konkret. Ndërkohë për pjesën tjetër, ekspertët e arsimit janë shprehur se me datë 1 do të fillojë shpërndarja e teksteve shkollore.