Janë të m artuar por burri ka 20 vjet që nuk i flet gruas së tij, arsyeja e tij është e padëgjuar më parë dhe do t`ju habisë –

ndiheni të refuzuar nga partneri juaj dhe, si hakmarrje, refuzoni të flisni, ndoshta disa orë apo edhe një ditë? Ky burre mbajti nje qendrim duke qene i heshtur me gruan e tij për 20 vjet. Tingëllon pothuajse e pamundur, por kjo është ajo që ndodhi midis një çifti japonez, edhe pse ata jetonin së bashku,derisa njëri nga fëmijët e tyre vendos t’i marrë gjërat në duart e veta.

Otou, nga Japonia jugore, ka tre fëmijë me gruan e tij, Yumi. Otou i ka dhënë Yumit rastin më ekstrem të trajtimit të heshtur, që zgjati 20 vjet, pervec te ndonje rasti te komunikimit nepermjet ndonje ‘murmuritjeje’ neper dh embe. Imagjinoni këtë: Djali 18-vjeçar i çiftit, Yoshiki, kurrë nuk kishte dëgjuar prindërit e tij të flisnin me njëri-tjetrin. Kështu, Yoshiki i shkroi një emisioni televiziv popullor duke kërkuar ndihmën për të ndihmuar prindërit e tij të kapërcejnë problemin.

Prindërit i marrin jetën vajzës 8 vjeçe, mjekët: E vogla ka v uajtur shumë e kishin….

Një vajzë 8 muajshe ka h umbur jetën pasi prindërit e saj e det yruan të h idhej në një pishinë ku t emperatura ishte 43 gradë Celsius.

Të dy prindërit u kapën nga oficerët. Ata nuk i kishin dhënë as ujë për të pirë vajzës së tyre sepse e kishin dë nuar.

Daniel Schwarz 44 vjeç dhe Ashley Schwarz 34 vjeç, janë ak uzuar të dy për vr asje e vajzës Jaylin Schwarz 8 vjeçe.

Në m omentin që ofi cerët shkuan në shtëpinë ku kishte ndodhur ngjarja, vajza 8 vjeçe kishte dhënë shp irt dhe për të ishte shumë vonë. Mjekët kanë thënë se ajo ka v uajtur shumë.

“Ja çfarë do të ndodhë me Shqipërinë”, vjen paral ajmërimi i fuqishëm nga kryeministri italian

Për kryeminstrin italian Giuseppe Conte me pr ocesin e integrimit të Shqipërisë e të vendeve të ish Jugosllavisë, është në lojë kredibiliteti i politikës së jashtme europiane.

Ai jep paralajmërimin e fortë se nëse dë shtojmë dhe këtë objektiv jo vetëm do të rr ezikojmë të shohim këto vende të heqin sytë nga Europa e të kërkojnë aleatët e tyre të vjetër, por rr ezikojmë që këto vende të kërkojnë aleancë me Federatën ruse por edhe me Turqinë.

“Integrimi i Shqipërisë në Bashkimin Europian e i vendeve të ish Jugosllavisë është një proces që absolutisht duhet të vazhdoj”, ka de klaruar ainë Konferencën për 45 vjetorin e Traktatit të Helsinikit, mbajtur sot në Romë në Pallatin Borromeo.

“Pesë vende të ish Jugosllavisë e Shqipëria aspirojnë të jenë pjesë e familjes europiane. Është një pr oces shumë k ompleks e shumë delikat”, tha kreu i qeverisë italiane duke shtuar se “është i bindur që ky pr oces duhet abs olutisht të vazhdoj.”

Ngjela: Hashim Thaçi do të shkojë në b urg të përjetshëm, Grenell do të shk arkohet


Avokati nga Shqipëria, Spartak Ngjela, ka thënë se presidenti kosovar Hashim Thaçi, me veprimet e tij rreth mandatimit të një qeverie të re, po rr ezikon të marrë b urg të përjetshëm, pasi sipas tij po shk el Kushtetutën. Ndërsa, për të dërguarin e presidentit amerikan Donald Trump, Richard Grenell, ka ngritur dy shimin nëse ai është duke punuar për presidentin e tij, apo për lobin serb në Amerikë. Sipas tij, nëse Thaçi vepron kështu rr ezikon burgim të përjetshëm, pasi po shk el vullnetin e popullit.

Paralajmërimi i ekspertëve: Gjysmë milion peshkaqenë mund të v riten për va ksinën a nti-C ovid


Gjysmë milion peshkaqenë mund të v riten për vajin e tyre natyror për të prodhuar va ksina të k oronavirusit, sipas një grupi ambientalistëve, transmeton

Një përbërës i përdorur në disa kandidatë për v aksina C OVID-19 është squalene, një vaj natyral i bërë në më lçinë e peshkaqenëve.
Squalene aktualisht përdoret si ndihmës në mjekësi – një përbërës që rrit efektivitetin e një vaksine duke krijuar një përgjigje më të f ortë imune.
Kompania farmaceutike britanike GlaxoSmithKline aktualisht përdor squalenin e peshkaqenit në va ksinat e gripit.

G odet Valon Syla: Pse diaspora e la Kosoven dhe ikën?

Valon Syla vazhdon aku zat ndaj d iaspores: Na e kem çl íru dhe rregullu Kosovën, ju tash vini e nuk tutni ma prej Serbisë.

A nalisti kosovar, njëherit edhe gazetari Valon Syla përmes një p ostimi në fac ebook ka vazhduar aku zat ndaj diasporës duke thënë se ne i mbajmë ata, dhe ne e kemi çl íruar vendin ndërsa ata kanë ikur.

Jam i sigurt nëse shkojmë në zgjedhje do t’i fitoj 50 për qind të v otave

Gazetari dhe njohësi i cështjeve politike në vend, Berat Buzhala, përmes një shkrimi në F acebook ka thënë se është i lumtur se Kosova më në fund e ka një kryeministër, i cili nuk ka prapa vetës mi lítantë, fund am entalístë, që janë në gjen dje me qitë pu shkë për liderin e tyre.

Ai shkruan se jo veç Kosova, por çdo shoqëri, ka nevojë për kr yeministër, e jo për të deleguar të Zotit në tokë.

Buzhala në këtë po stim mes tjerash i ka bërë thirrje kr yeministrit Hoti që të vazhdojë që të përmbahet.
Ja shkrimi i tij

Br aktisi burrin dhe fëmijët për të punuar në Gjermani, in fermierja nga Hasi rr ëfen jetën e saj si em igrante

Shqiptarët që po em igrojnë në vendet e perëndimit, për shkak të kushteve jo të mira ekonomike këtu, janë të shumtë. Një mundësi e mirë em igrimi për në Gjermani është dhënë sidomosë për infe rmierë të rinj.

Mijëra të rinj largohen çdo vit nga Shqipëria me shpresën se do të sigurojnë të ardhura të mjaftueshme për t’u rikthyer këtu e për të përb alluar jetesën. Antigona Mazrreku nga qyteti i Hasit është një prej tyre.

Antigona ka lënë bashkëshortin dhe fëmijët e saj në këtë qytet të vogël verior dhe është nisur e vetme për në Frankfurt të Gjermanisë. Ajo ka rr ëfyer për Gazeta Shqiptare se ishte paga e pamjaftueshme ajo që e detyroi të emi grojë për në Gjermani pa familjen e saj.

Po shëtisnin në oborr dhe diçka u tërhoqi vëmendjen, kur e panë nga afër su besonin syve

Ka gjëra në jetë që duken të destinuara për ne. Një çi/ft amerikan ka pasur ditën e tyre më me fat, kur gjetën diçka që do të ndryshonte pjesën tjetër të jetës së tyre.Çi/fti ishte duke ecur me qenin e tyre në oborrin e shtëpisë, kur papritmas ata vënë re diçka të çu ditshme në tokë.

Me ndihmën e një shkopi, ata u përpoqën për të nxjerrë në dritë atë që dukej të ishte një kanaçe e vjetër dhe e ndryshkur.Duke hequr objektin, panë se ajo përmbante diçka brenda, por ishte e gjitha e mbuluar me dhe.

Për h abinë e tyre, ata zbuluan se ajo që ishte brenda nuk ishte asgjë më shumë se sa monedha ari.

Nuk do ta besoni/ Kjo përzierje magjike largon kollën dhe s ekrecionet në 3 ditë: Mjafton një lugë

Kollitja është ndoshta gjëja më e bezd. isshme, pas fryrjes së hundëve, kur jeni të ftohur.

Marrja e ila. çeve mund t’ju së murin më shumë dhe ju ulin sistemin tuaj imunitar. Për fat të mirë, ekziston një shurup i lashtë i bërë në shtëpi i cili do t’ju ndihmojë të largoni gëlbazën dhe të kuroni kollën tuaj. S ekreti qëndron tek karotat!

Për shkak të përmbajtjes së saj të lartë të an tioksidantëve ato ndihmojnë diabetikët, si dhe vu ajtjet e h ipertensionit.

Për të bërë shurupin e sipërpërmendur do të keni nevojë për gjysmë kilogram karota, ujë dhe 3-4 lugë mjaltë organike.Kushtojini vëmendje metodës së përgatitjes dhe mund të shëroni kollitjen tuaj brenda dy ditësh. Kosnumoni rreth 3 lugë të shurupit të karotës, në mënyrë që të filloni procesin e shërimit. Il. açi funksionon mirë si për të rriturit ashtu edhe për fëmijët.