Fatmir Sejdiu, Lumir Abdixhiku, Shpend Ahmeti e Mimoza Kusari, pjesë e partisë së re të Vjosa Osmanit

Sipas mediumit syri.net të Shqipërisë, Vjosa Osmani ka bërë gati formimin e hapjes së re.

Raportohet se Osmanit do t’i bashkohen Ish-presidentit i Kosovës, Fatmir Sejdiu, deputeti i LDK-së ish-ministri i Infrastrukturës, Lumir Abdixhiku, avokati Dastid Pallaska, ish-deputeti Dardan Sejdiu. Përmenden edhe disa prej deputetëve të LDK’së, kryetar komune e, sipas syri.net, në bisedime janë edhe Mimoza Kusari dhe Shpend Ahmeti.

Që nga kundërshtimi për rrëzimin e Qeverisë Kurti, Vjosa Osmani u bë e padëshiruar në partinë e saj LDK-në. Ishte vet lideri i LDK-së, Isa Mustafa, që deklaroi se Osmani më nuk ka vend në partinë e tij. Për me tepër, ai edhe inicoi kërkesën për shk arkimin e saj nga pozita e nënkryetares dhe anëtares së Këshillit të Përgjithshëm, me arsyetimin se nuk kishin qëndrime të njëjta.

Petulla me Ujë të Gazuar – Receta Unike dhe me Shije F antastike

Një r ecetë f antastike me shije të veçantë është ajo e petullave të përgatitura me ujë të gazuar.

Të mre kullueshme për mëngjes, por edhe në çdo kohë të ditës, e shoqërohen në mënyrë të mre kullueshme me mjaltë, me reçel a me djathra të ndryshëm.

Mësoni më poshtë nga AgroWeb.o rg recetën e thjeshtë të përgatitjes së petullave me ujë të gazuar të cilat me siguri do kënaqin nepsin dhe oreksin sapo t’i provoni.

PËRGATITJA E PETULLAVE ME UJË TË GAZUAR
PËRBËRËSIT
500 gr miell
4 lugë gjelle me vaj ullirit
20 gr maja birre
Kripë
400 ml ujë të gazuar
Vaj për skuqje

Vetëm 1 ditë para nisjes së vitit të ri shkollor, vjen lajmi i r ëndë

Kur ndodhemi më pak se 48 orë nga nisja e vitit të ri shkollor 2020 – 2021, në qarkun Shkoder është identifikuar fëmija i parë pozitiv me Covi d 19i cili nuk do të nisë shkollën si gjithë bashkëmoshatarët e tij të hënën e 14 sh tatorit. Shty pe r3k 1am3n më poshtë për të lexuar lajmin e plotë:

Mësohet se ai është nxënës i një prej shkollave 9 vjeçare të bashkisë Fushë Arrëz, i cili po ndiqet nga mjekët në kushte shtëpie, pasi rezulton asimptomatik.

Rasti i evidentuar nga autoritetet shëndetësore të qarkut Shkoder është i pari që bëhet publik prej nisjes së p andemisë, por në të vërtetë pikëpyetja e madhe që lind është se edhe sa raste të tjera mund të jenë në qark, po asimptomatik?

“Unë mirë jam, çupa si të dojë, s’e mbaj me zor”/ Sh okon babai i vajzës së p ërdhunuar me deklaratën

Pertej historise sh.okuese qe u zbulua në një fshat të Pogradecit, tr.ondit edhe babai i vajzës së abu.zuar sek.sua.lisht nga një 46-vjeçar. Shty pe r3k 1am3n më poshtë për të lexuar lajmin e plotë:

Ai tregon se njihet me të arre.stuarin, e thotë se nuk di asgjë.

“Asgjë, ku di unë, tani ajo andej është, Anisa”, ishin fjalët e tij, teksa gazetarët e pyetën se çfarë kishte ndodhur.

Babai i të mi.turës teksa duket i pashq.etësuar për gjithë sa ka ndodhur, tha për mediat se vajza e tij shkonte në shtëpinë e abu.zuesit pasi njiheshin. Teksa tregon se Blerimi ishte bërë shkesë që e mi.tura të fejohej me një djalë, por që ai iku në Greqi.

LAJMl l FUNDlT: Kryeministri Hoti jep Iajmin e mirë që po e presin të gjithë

Kryeministri paralajmëron pagesat e Pakos Emergjente për të kaluar te pjesa e rimëkëmbjes ekonomike.Kryeministri Hoti ka thënë se qeveria është duke planifikuar pagesat për Pakon Em ergjente, raporton Gazeta Express.“

Ne po planifikojmë që ta mbyllim këtë çështjen e pagesave me ma sat em, e rgjente dhe të kalojmë tek pjesa e rimëkëmbjes ekonomike që mund të duket pak amb icioze, por që është e realizueshme”, ka thënë Hoti.
“Efekti nuk është një me një për aq sa ka rënë ekonomia. Nëse nuk thellohet pan, demia, ne presim që mund ta përmb yllim vitin me 2.5 ose 3 % rënie ekonomike”

Shteti qe nuk u fut ne k arantine, dhe ja cpo ndosh sot ne Suedi.

Suedia ishte ai shtet qe vendosi te mos futej ne ka rntine e te mos nd iqte str ategjine e “imunitetit te tufes”. Atje vetem 13 p aciente jane ne terapi intensive dhe sot numeron vetem nje h umbje jete.

Megjithese ne fillim te p andemise ne Suedi kishte nje numer te larte personash te inf ektuar krahasuar me vendet e ka rantinuara, mund te themi se gjithsej atje ka pasur 5843 jete te hu mbura ndersa per muajin gu sht vetem 79 .

Gjate një ko nferencë per shtyp ne javën e kaluar, ep idemiologu suesdes Anders Tegnell tha: “Suedia ka kaluar nga të qenit një nga vendet me më shumë të pr ekur në Evropë, në një nga vendet me më pak të inf ektuar në Evropë.

Ju kujtohet vogëlushi simpatik nga filmi “Shëtitja e bebit”? Ku është ai sot dhe me çfarë merret?

Me siguri se ju kujtohet foshnja e bukur nga filmi i famshëm “Shëtitja e bebit”, i cili u rr ëmbye nga tre burra dhe ai disi arriti të shp ëtojë prej tyre duke iu dhënë një mësim të mirë.

E pra, pas 23 vitesh, ai vogëlush është rritur dhe tani është shndërruar në një djalë shumë s impatik.Por, ka pak fakte që mund të dini për këtë fëmijë të bukur.

Faktikisht, roli i bebes Bin u luajt nga binjakët Jacob Joseph Worton dhe Adam Robert Worton. Tani, të dy ata janë rritur dhe të bukur.“Shëtitja e bebit” ishte filmi i tyre i vetëm. Sipas disa r aporteve, Adami (majtas) tani është zhvendosur në Ontario dhe Jakob (djathtas), është pjesë e shoqërisë më të vjetër dhe më të madhe vëllazërore në m uzikë.

Kastrati: Albin Kurti është kundër Amerikës, Me mish e me shpirt po mundohet ta..

Profesori universitar Ardian Kastrati, ka deklaruar se Albin Kurti është në gjendje “ta merr në qaf krejt Kosovë” për motivet e tij politike, shkruan Gazeta Metro.

Kastrati ka thënë se Kurti për motivet e tij politike dhe realizmit politik i cili është peng i literaturës r adikale të majtë leníniste, ta s akrífikon krejt Kosovën.“Unë nuk hezitoj me thonë me emër me mbiemër, ky zotëriu Albin Kurti është në gjendje me marrë në qaf krejt Kosovën në emër të realizimit të motíveve të tij politike sepse është peng i literaturës r adikale të majtë leníniste, në djepin e saj ka vetëm an tíamerikanizëm”, tha ai.

Historia e kësaj nëne të kë put shpirtin/ Më përzunë nuset dhe djemtë: Hapeni derën bijt e mi, jam nëna që ju kam dhan’ GJ l

Hapeni derën bijt’ e mi… jam nëna që ju kam dhan’ GJl, ju kam rrit me shum’ mu;ndime, pse ma vr. at sot ze mrën time…Ikën vitet un’ u pIaka, tani s’po ju duhem më nzorët jashta, për ju shpirtin e kisha plot, por tashmë ju u bët veç Iot… A mendoni kush ju Iindi, a mendoni kush ju rriti, kur të Iëndoheni tr;upi ju dh;ëmb, a mos vall thirrni oh moj nën’…

Si më nzorët nëpër rruga, e mbyllët pragun e deres, si pa mua ju hahet buka, për ju ja kam hequr kafshatën vetes, Zëmra e nënës që po rë;nkon, në mosh’ të th;yer u co;ptua, nuk urr;en as nuk maIIkon, mendon se do pIakeni, keni për ta kujtuar……….

Kur të vi dita ta kujtoni, me gjith’ shpirt do e kërkoni, h;aku i saj çdo dit’ ju vr. et, s’ka si nëna në kët’ jet..

BIG MAMA me rr ëfim PR EKËS / PASI Më VD IQ BABAI, NËNA P ësoi S ulm Në T ru Dhe U P aralizua

Këngëtarja Big Mama ishte në lidhje direkte në emisionin e Rudina Magjistarit ku tregoi se këtë periudhë pa ndemie po e kalon me nënën e saj.

Big Mama tregoi se para se të ndërronte jetë babai i saj, pesë muaj më parë, nëna e saj kishte pësuar s ulm në t ru duke i par alizuar kështu anën e djathtë të trupit.

“Të them të drejtën unë shumë pak kohë kam patur për të kaluar me prindërit, veçanërisht me babin.

Unë profesionin si këngëtare e kam duke udhëtuar dhe kam patur mall për prindërit. Tani që jam në ka rantinë bashkë me nënën time dhe mendoj dhe them sikur të ishte dhe disa muaj babi gjallë dhe të kalonim dhe ca kohë bashkë.”